Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

0
76
Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto Para, blockchain ağı ile özel bir korumaya alınmış olan bir sanal para birimidir. İlk olarak Bitcoin kavramı ile 2008 yılında hayatımıza girmiş olan kripto paralar, devamında birçok farklı altcoin ve diğer kripto paralar ile daha da fazla bilinmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Peki, bu kripto paralar nasıl üretilmektedir? Hep birlikte inceleyelim.

Birden farklı üretim yöntemi olan kriptolar paralar, günümüzde o kadar fazlalaşmaya ve farklılaşmaya başladı ki, her sene ortalama 100 adet yeni kripto para ortaya çıkmaya başlamıştır.

Buna istinaden bu kripto paraların üretilmesi için 3 farklı yöntem izlenmektedir. Bu yöntemler, Proof of Work, Proof of Stake ve belli bir miktarda kripto para geliştiricileri tarafından kontrolü sağlanan yöntem

  • Proof of Work: Bu yöntem aslında oldukça teknik ve yazılım bilgisi gerektirmektedir. Bu yöntem için yeni coinler üretilebilmesi için, mevcut elektronik cihazların kodlanmış olan bir matematiksel algoritmaya göre çözüm üretebilmesi ve bu çözümü blockchain yani kayıt defterine işlemesi gerekmektedir.
  • Proof of Stake: Bu yöntemi basitçe açıklamak gerekirse, belli bir seviyede kripto paraya sahip olduğunuzda bu yöntem ile kripto paranızın katlanabilmesidir. Oranlar sistemlerin kendisine göre farklılık göstermektedir.
  • Kripto Para Geliştiricileri Kontrolü: Adı üstünde olduğu gibi bu yöntem de kontrol tamamen geliştiricilerin inisiyatifindedir. Para üretimini ve yöntemleri geliştiriciler belirlemektedir.

Kripto Para Madenciliği

Bu da bir kripto para üretme yada sahip olma tekniği sayılabilir. En basit terimler ile anlatmak gerekirse, bir bilgisayara tanımlanmış kripto paranın blockchain kullanılarak açığa çıkarılması ve bunun kayıt altına alınmasıdır.

Madencilik yaparak bilgisayarlar yâda sistemler aracılığı ile gerekli donanımı sağladıktan sonra bitcoin kazanımı sağlayabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda oldukça fazla yapılan bu işlem günümüzde oldukça maliyetli ve zorlu bir yönteme dönüşmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz