Kripto Para Riskleri Nelerdir?

0
75
Kripto Para Riskleri Nelerdir?

Bitcoin ile hayatımıza giren kripto para birimleri ve borsaları, günümüzde oldukça sükse yapmaya başladı. Hem bitcoin hem de altcoinler de oluşan büyük değer artışları insanların ilgisini çekmeye devam ederken, beraberinde de birçok riski getiriyor. Özellikle birçok alanda kullanımı olması ve borsa düzeyinde büyük bir yatırımcı topluluğunun olması kripto paraları büyük bir yatırım aracı yaparken aynı zamanda büyük yükseliş ve düşüşlere sebep olabilmektedir.

Kripto Para Riskleri Nelerdir?

Kripto para birimlerinin gittikçe kullanımın yaygınlaşması ve bu para biriminin dijital dünya da devam ediyor olması beraberinde de birçok risk barındırmaktadır. Bu risklerden bazıları ise şunlardır;

  • Piyasa Riskleri: Kripto paralar yazılımcılar tarafından üretilmektedir. Ve bilindiği üzere kripto paralar belli bir merkeze bağlı değildir ve bir kurum tarafından üretilmemektedir. Bu sebepten ötürü dünya üzerinde oluşabilecek herhangi bir politik sorun yâda farklı bir durum sanal paralar üzerinden etkili değildir.
  • Kripto paraların fiyatları temelde piyasa da oluşabilecek arz ve talep durumuna göre belirlenmektedir. Bu sebepten ötürü fiyat tahmininde bulunmak ve normal borsaların akışına göre, kripto para borsasını değerlendirmek pek de doğru değildir.
  • Siber Saldırılar: Dijital dünyanın olmazsa olmazlarından birisi olan, siber korsanlar yâda diğer bir deyişle hackerler kripto paralar üzerine de bir takım saldırılar düzenlemektedir. Bugüne kadar birçok kripto para birimi üzerinde düzenlemiş olan siber saldırılar neticesinde yatırımcıların sanal dünyada var olan paraları çalınmıştır.
  • Bu tarz saldırılara maruz kalmamak içinde yapılacak en önemli şey ise, güvenilir ve büyük bir hacmi olan borsaları seçmektir.
  • Diğer risklerden bahsetmek gerekirse, fiyatlar hiçbir zaman sabit olmadığı ve manipülasyonlara karşı herhangi bir koruması olmadığı için gerçekten yatırımcılar için büyük bir risk taşımaktadır.
  • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, eğer kurumsal ve büyük hacimli borsalar da işlem yapmıyorsanız siber saldırılara maruz kalmanız olasıdır.
  • Son olarak ise ortaya yeni çıkmış ve borsalar nezdinde henüz kabul görmemiş kripto paralar üzerine büyük yatırımlar yapmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz