Litecoin Nedir?

0
93
Litecoin Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen kripto para birimlerinden biri de Litecoin’dir. Litecoin, eski bir Google çalışan olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Litecoin Çalışma prensibi Bitcoin ile aynı olsa da aralarında bazı farklılıklarda vardır. Herhangi bir merkezi olmayan Litecoin açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Litecoin blochhain sistemi üzerinde işlem görmektedir. Litecoin’nin kısa adı LTC’dir. Litecoin ilk alt coin olma özelliğini taşımaktadır.

Bitcion’de blok işleme hızı 10 dakikayı bulurken Litecoin’de bu işlem 2.5 dakikadır. Bitcoin yüksek işlem ücretleri ile transferler yapılırken Litecoin ile daha hızlı ve ucuz işlemler yapılmaktadır.

Litecoin şu anda 1 milyar doların üstünde Pazar değeri vardır. Litecoin’nin ortaya çıkma nedenlerinin başında düşük ücretlerle transfer işlemleri yapmak gelir. Ayrıca Litecoin Bitcoin’e kıyasla daha fazla depolama imkanı sunar.

Charlie Lee Litecoin’nin 84 milyon çıkarılabileceğini açıklamıştır.

Litecoin Nereden ve Nasıl Alınır?

Litecoin birçok farklı internet sitesinden satın almak mümkündür. Bu sitelerin güvenilirliğini iyi araştırmakta fayda vardır. Siteye üye olunduktan sonra bankalar aracılığı ile havale veya eft işlemlerinizi hesabınıza yaptıktan sonra Litecoin alım, satım ve transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği için farklı yollar vardır. Bunların en başında olanı iyi ve güçlü işlemcileri olan bilgisayarlarla donanım madenciliği yapmak gelmektedir. Bilgisayarların CPU’larını Litecoin madenciliği yapılır. Bu yöntem zamanla karlılığını kaybettiğinden dolayı artık grafik kartı (GPU) kullanımı yapmak mecburi bir hal almaya başlamıştır. Sonrasında Scrypt algoritması çözen ASIC cihazların piyasaya çıktıktan sonra Litecoin madenciliği iyi ve özel donanımla yapılması mümkün olmaya başlamıştır.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Litecoin’nin avantajları:

Litecoin, Bitcoin gibi aynı sistemi kullansalar da Litecoin’in sağladığı bazı avantajlar vardır. Litecoin, Bitcoin gibi açık kaynak kodlu yazılım olarak ortaya çıkmıştır. Ama Bitcoin’e kıyasla farklı bir algoritması vardır. Bu algoritma ile daha basit ve minimum sitem gereksinimleri olacak şekilde yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı onay süreleri kısadır ve gönderim hızı da yüksektir.

Litecoin ağı, Bitcoin ağına kıyasla 4 kat fazla koin üretimi yapmaktadır. Bu üretimde 84 milyondur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz