Miras Reddi Nasıl Yapılır?

0
75
Miras Reddi Nasıl Yapılır?

Bir kişi vefat ettiği zaman ailesinden birileri varsa, o kişiler mirasçı olarak atanır. Eğer ailesinden hayatta kimse yoksa en yakınlarından veya vefat eden kişinin yaşamı esnasında belirttiği atanmış mirasçılar varsa o kişiler mirasçı olur. Örneğin, bir adamın kimsesi yoktur. yakın arkadaşı a kişisini mirasçısı olarak noter huzurunda tayin ederse vefat ettiği zaman o kişi miras haklarından yararlanabilir.

Miras Nedir?

Bir kişinin üstüne kayıtlı olan tüm mal varlığı ile beraber tüm borçlarını, kişi vefat edince en yakınında olan kişilere devredilmesi olayıdır. Miras bırakan kişiye muris denir. 

Kısacası bir kişi miras bıraktığı zaman bunu sadece mal mülk olarak algılamamak bunun yanında borçları da algılamak gerekir.

Miras Reddi Nedir?

Bir kişi vefat edip muris konumuna geçtiği zaman malı ve mülkü ile beraber borçlarını da miras hakkına sahip olan kişilere bırakır. Bu kişiler vefat eden kişinin kalan borçlarını ödemek istemeyebilir. Bunun nedenleri vardır. Örneğin, vefat eden kişinin mal ve mülk değerleri, borç değerinin altındadır. O zaman hem mirasçıları, hem de atanmış mirasçıları bu borcu ödemek istemedikleri zaman mirası komple reddetme haklarına sahiptirler. 

Miras Reddi Nasıl Yapılır?

Bir kişi vefat ettiği zaman mirasını bıraktığı kişiler mirası almak istemiyor ve reddetmek istiyorlarsa eğer kişinin vefatından sonra en fazla 3 ay içerisinde bunun için mahkemeye mirasın reddi beyanı yapması gerekmektedir. Mirasçılar 3 ay içerisinde bu beyanı gerçekleştirmedikleri takdirde yasal haklarını kaybederler ve miras olarak bırakılan ne varsa almak zorundadırlar. Eğer kişilere miras konusu hakkında bir tebliğ gerçekleştirilmedi ise, tebliğ işleminden sonra 3 aylık bir süreç tanınır. Miras reddini gerçekleştirmek için sulh ceza mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir.

Miras Reddi Yapılamayan Durumlar Nelerdir?

Bir kişi vefat ettiği zaman bıraktığı miras içerisinde bulunan mal ve mülkten kendinize alım işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde miras reddi hakkınızı yitirmiş olursunuz. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz