Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

0
100
Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Emlak alımı için yararlanılan mortgage kredilerinde kredi kullanıcısının ödeme güçlüğüne düşmemesi için alternatif ödeme seçeneklerini bilmesi önemlidir. Bunun için öncelikle kredi kullanıcısının aylık bütçesini tanıyarak doğru yönetmesi gerekir. Mortgage ödemelerinde alternatif ödeme seçeneklerini şöyle tanımlamak mümkündür:

Artan Taksitli Konut Kredisi

Artan taksitli konut kredisi seçeneğinde kredi kullanıcısı kredisini ödemeye başladığı zaman düşük taksitlerle ödeme yapabilirken zamanla kredi taksitlerini artırarak ödemeye yapabilir. Bu ödeme seçeneğinden yararlanacak kredi kullanıcısının ekonomik düzeyini iyi bilmesi gerekir. Örneğin; kredi çektiği dönemde maddi anlamda sıkıntı yaşayan kredi kullanıcısı ilerleyen dönemlerde maddi sıkıntısının sonlanmayla birlikte düşük taksitli ödemelerini yükselterek ödeme yapabilir. Artan taksitli konut kredisinin dezavantajı ise yapacağınız ödemenin vade boyunca artacak olmasıdır.

Azalan Taksitli Konut Kredisi

Artan taksitli konut kredisinin tam tersi bir süreç söz konusudur. Kredi kullanıcısı kredi kullandığı dönemde maddi anlamda bir sıkıntı yaşamazken ilerleyen dönemlerde giderleri artıp ödeme güçlüğü ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda kredi kullanıcısının yüksek taksitlerle başladığı kredi ödemesinin aylık taksitlerini düşürterek daha rahat bir ödeme süreci geçirmesi mümkündür. Kredi kullanıcısı bu seçeneğe geçene kadar borcunun büyük bir bölümünü ödemiş olacağından faiz yükü de azalacaktır.

Balon Ödemeli Konut Kredisi

Balon ödemeli konut kredisi alternatifinde ise kredi kullanıcısı hangi dönemlerde ödeme yapacağını kendi bütçesine göre belirler. Taksit tutarı ve aralığı doğru belirlenirse kredi kullanıcısına önemli bir kolaylık sağlar. Örneğin; tarımla uğraşan kredi kullanıcılarının sabit bir geliri bulunmaz. Bu durumda dönemsel gelir kazanan kişiler için balon ödemeli konut kredisi ideal olacaktır.

Sabit Faizli Konut Kredisi

Kredi kullanıcısı aylık gelirinde herhangi bir artış ya da azalma olacağını düşünmüyorsa bu seçenek ideal bir seçenektir. Sabit faizli konut kredisinde vade süresince ödenecek taksit tutarları değişkenlik arz etmez. Faiz oranı da sabittir. Türkiye’de kredi veren kuruluşlarca çoğunlukla uygulanan sistem budur.

Değişken Faizli Konut Kredisi

Değişken faizli konut kredisinde faiz oranı bir süre sabit kalır. Kredi kullanıcısının tercihine göre her ay olabileceği gibi 3 ay, 6 ay veya 12 ayda bir kredi veren kuruluşun değişken faiz oranlı mortgage oranına göre güncelleme olur. Kredi veren kuruluşun bu faiz oranı ise TÜİK tarafından belirlenen TÜFE (Tüketici fiyat endeksi )değişim oranı baz alınarak hesaplanır.

 Ara Ödemeli Konut Kredisi

 Kredi kullanıcısının yılın belli dönemlerinde çeşitli sebeplerle gelir artışı olabilir. Bu durumda gelir artışı yaşadığı bir dönemde kredi kullanıcısının ara ödemeler yapması mümkündür. Böylece kredi kullanıcısı gelirinin yükseldiği dönemlerde yapacağı ödemelerle hem faiz avantajlarından yararlanır hem de konut kredisini daha kısa sürede bitirebilir.

Taksit Ertelemeli Konut Kredisi

Taksit erteleme konut kredisinde ise kredi kullanıcısı kredi veren kuruluşa kredi kullandığı dönem itibariyle değil birkaç ay sonra ödeme yapmaya başlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz