Müteahhit Mi Emlakçı Mı?

0
104
Müteahhit Mi Emlakçı Mı?

Günümüzde inşaat alanında farklı yollarla ev sahibi olmaya çalışılmaktadır. En uygun kredilerle veya nakit olarak uygun fiyata ev sahibi olmayı herkes ister. Detaylı araştırmalar sonucunda kendimize en uygun rahatça yaşayabileceğimiz evlerde yaşamamız mümkündür.

Emlakçı Aracılığı ile Ev sahibi Olmak

Ev sahibi olabilmek için başvurduğumuz yöntemlerden bir diğeri ise emlaktır. Ev almak için belirli araştırmalar yapmamız konusunda bizlere yardımcı olan emlakçı kuruluşlar vardır. Emlakçılar ise anlaştıkları müşterilerinin evlerini pazarlama hususunda anlaşarak belli komisyonlar karşılığında ev satmaktadırlar. Emlakçılar, genellikle ev satın alırken kendi belirledikleri yüzdelik hesaplarla hem ev alan kişiden hem de evini sattığı müşterisinden komisyonlar almaktadır. Böylelikle emlak aracılığı ile ev alan müşteriler belirli bir miktar ücrete tabii tutularak ev sahibi olmaktadırlar.

Müteahhit Aracılığı ile Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bazı yollardan birisi de müteahhit aracılığı ile ev sahibi olmaktır. Daha uygun fiyatlarla ev sahibi olabilmek için öncelikle evimizin bulunmasını istediğimiz alanlarda arsa fiyatları araştırılır. Bulmuş olduğumuz arsalar üzerinde anlaştığımız müteahhitler ile birlikte arsanın konumuna uygun bir şekilde ev yapılabilme ihtimalleri konuşulur. Müteahhit, bir takım hesaplamalar yaparak arsa üzerine kaç m2 ev yapılabilir, bina yapısı nasıl olmalıdır, binayı en veya boy bakımından hangi şekillerde inşa edebiliriz gibi bir takım planlamalar yapar. Bu planlamalar dahilinde arsa sahibi olan kişi ile anlaşma yapma yoluna gider. Ev sahibi ile anlaşırsa arsa üzerine yaptığı dairelerden birisini ya da birkaçını kendi adına yaptırmak istediği teklifini sunabilir. Böylelikle hem müteahhit hem de arsa sahibi daha uygun fiyatlarla ev sahibi olabilirler. Dolayısıyla emlak aracılığı ile ev sahibi olmak çok daha masraflı olduğundan müteahhit aracılığı ile ev sahibi olmak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz