Para Biriktirmenin Püf Noktaları

0
94
Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Çok uzun zamandır insanlar yaşamlarında kolaylık sağlaması açısından birikim yapma yoluna gitmiştir. Zor zamanlarda acil imdat çağrısı gibi yetişen bu birikimler bizi her daim kurtaran, kurtarıcı görevinde yer almışlardır. Eski dönemlerde biriktirilen yiyecekler, giyecekler zor zamanlarda insanlara oldukça yararlı ve faydalı dönüşler sağlamıştır. Örneklemek gerekirse, evinin ambarında çeşitli sebzeleri ve tahıl ürünlerini kurutup depolayan kişiler, savaşlardan veya kıtlık dönemlerinden en az hasarla kurtulmak için bu çeşitli birikimlerini kullanarak kendilerine avantaj sağlamışlardır.

Tabii zamanın ilerlemesi, teknolojinin gelişmesi, üretim biçimlerinde farklılık oluşması nedeniyle insanların birikimleri de farklı alanlara kaymıştır. Bugünlerde en çok kurtarıcı özelliği olan birikim ise para biriktirmektir. Para biriktirmenin çeşitli yol ve yöntemleri vardır. Örneğin bir aile yeni doğan bebekleri için açtıkları gelecek hesabına aylık çok cüzi bir miktar para yatırarak yıllarca birikim yaparlar. Çocukları üniversite zamanına geldiklerinde ortaya çıkan meblağ, üniversite çağında bir genç için oldukça fazla ve yararlı bir miktar olacaktır.

Eğer sizde para biriktirmek istiyorsanız çeşitli birkaç kuralı uygulamanız gerekmektedir. Böylece para biriktirmeyi başararak hem hedeflerinizi gerçekleştirebilir, hem de hayallerinize giden yolda kendinize bir yapı taşı oluşturmuş olursunuz.

Borç Alma ve Verme İşlemini Sonlandırın!

Para biriktirmenin belkide en etkili yolu bu yöntemden geçer. Çünkü birine borç vermek veya borç almak demek elinizdeki birikimin başka bir yöne gitmesi demektir. Bu yüzden birikim yapacak kişilerin borç alma ve verme işlemlerinden uzak durması gerekmektedir. Sizden borç isteyen birine kim olursa olsun, param yok diyebilmeli ve birikim yapacağınız süre içerisinde üzerinize düşen sorumluluğu bilmeniz gerekmektedir.

Gelirinizden Birikiminize Para Ayırın

Eğer düzenli bir maaş geliriniz var veya para geldiği zaman önce harcamalarımı yapayım sonrasında kalırsa birikim hesabıma para aktarırım gibi bir düşünceniz olmasın. Önceliği birikim hesabınıza ayırmanız gereken tutarı ayırın ve sonrasında harcamalarınızı gerçekleştirin. Çünkü para yaptığınız her şey için geçerli olan bir gereksinimdir. Elinizde parayı tutamazsınız.

Bankada Birikim Hesabı Açın!

Evinizde para biriktirmeyi en son tercih olarak kullanın. Çünkü evinize alacağınız kumbarayı açıp paraları almamak için kendinizle vereceğiniz mücadele çok zor olacaktır. Bu yüzden bir bankadan birikim hesabı açarak, belli bir süre öncesinde çekemeyeceğinize dair banka ile bir anlaşmaya varın. Ayrıca maaşınızdan o hesaba aktarılmak üzere belli bir miktar para için otomatik ödeme talimatı verin. Böylece hesabınızda birikim yapmanız daha da kolaylaşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz