Repo Nedir?

0
161
Repo Nedir?
Repo Nedir?

Repo; devlet tahvili, hazine bonosu gibi sabit kazancı olan bir yatırım aracının, belirlenen bir fiyattan ve tarihte geri satılması işlemine verilen isimdir. Bankalar kısa dönemli bir fon portföyü toplamak ve nakit akışı sağlamak amacıyla repo hizmeti sunarlar. Repoda elde edilecek kazanç önceden belirlendiği için diğer yatırım araçlarından daha avantajlıdır. Ayrıca vade süresi yatırımcı tarafından belirlendiği için vade sıkıntısı yaşanmaz.

Reponun işleyişinde genel olarak bankalar ya da aracı kurumlar, kuruluşlara ait olan yatırım araçlarını satışa sunarlar ve satışa sundukları yatırım araçlarını her iki tarafın ortaklaşa belirlediği bir zaman diliminde yeniden geri almaktadırlar. Aracı kurumun sattığı yatırım aracını geri alması işlemine de ters repo denmektedir. Yani aldığınız repoyu belli bir süre sonunda aracı kuruma ters repo yapmak zorundasınız.
Repo, bankaların ve aracı kurumların en çok kaynak yarattığı yatırım araçlarından birisidir. Bunun nedeni, bankanın elinde kalan fon, hazine bonosu ve tahvil gibi yatırım araçlarını elinden çıkararak reponun sıcak para girişine imkân sağlamasıdır. Bu işlemin sonucunda hem yatırımcının hem de aracının kâr sağlaması ise repoyu avantajlı kılan bir başka neden.

Eğer repo almak isterseniz yetkilendirilmiş aracı kuruluşlara ya da bankalara başvurabilirsiniz. Repo almak için genellikle bankada bir vadesiz hesap sahibi olmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz