Ripple Nedir?

0
104
Ripple Nedir?

Ripple, 2012 yılında kurulan bir ödeme ağı ve kripto para sistemidir. Ripple’ın kısa gösterimi XRP şeklindedir. Ripple diğer kripto paraların tersine merkezi bulunan bir kripto para birimidir. İşlemler bu merkez üzerinden yürütülür. Ripple’da büyük miktarlarda para transferleri kısa sürede,, güvenli ve ucuz bir şekilde blockhain sistemi üzerinden gerçekleşir. Ripple’ın CEO’luğunu Brad Garlinghouse yapmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde ofisleri vardır.

Ripple kripto paraları arasında Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en çok piyasası olan kripto para olarak karşımıza çıkar. Ripple’ın diğer kripto para birimlerinin aksine bir merkezinin olması şirketlerin ve bankaların daha çok tercih ettiği kripto para ve transfer sistemidir.

Ripple Nereden ve Nasıl Alınır?

Ripple birçok farklı web sitesinden satın alınabilir. Bu web siteleri iyi araştırıp güvenilir olunmasına dikkat edilmesi gerekir. Uygun bulunan web sitesine gerekli bilgiler verilerek üye olunduktan sonra çeşitli bankalar aracılığı ile havale veya eft işlemleri yaparak kendi hesabınıza para gönderdikten sonra Ripple alım satım işlemlerini yapabilirsiniz.

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple ile Bitcoin arasındaki farklar;

  • Bitcoin’nin herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Ripple’ın ise bir merkezi ve dünyanın çeşitli yerlerinde ofisleri mevcuttur ve sürekli merkez tarafından Ripple denetlenmektedir.
  • Bitcoin transfer işleri yapılırken saniyede yaklaşık 4 işlem yapabilir, Ripple ise saniyede yaklaşık 1500 işlem yapabilmektedir.
  • Transfer işleri sırasında alınan komisyon ücretleri Bitcoin’e kıyasla Ripple’da daha uygundur.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madenciliği yapılan diğer kripto para birimlerine kıyasla Ripple’da farklı bir işleyiş vardır. Ripple’ın bir merkezi olduğu için Ripple üretimini bu merkez tarafından yapılmaktadır. Üretilen Ripper miktarı 100 milyar olsa da merkez tarafından 40 milyarı piyasaya sunulmuştur. Üretilen bu Ripperlar merkez tarafından belirli aralıklarla piyasaya sürülmektedir.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Ripple, blockhain sistemi sayesinde düşük komisyon ücretleriyle kısa sürede uluslararası çapta transfer işlemleri yapılmaktadır.

Piyasada değer olarak en büyük 3. Kripto para olmasından dolayı işlem hacmi çok yüksektir. Bundan dolayı da erişim kolaydır.

Belirli bir merkezi ve güvenilir olmasından dolayı şirketler ve bankalar tarafından tercih edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz