Sanal Ofis Hakkında Her Şey

0
93
Sanal Ofis Hakkında Her Şey

 Son dönemlerde ülkemizdeki girişimcilik çalışmalarının yaygınlaşması ve teknolojik alandaki ilerlemeler nedeniyle çalışma biçimlerinde de değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle bu durum, farklı ofis kullanımlarını da yaygın hale getirmiştir. Çalışma hayatına sanal ofis kavramı dahil olmuş ve birçok sektör açısından da büyük faydalarını beraberinde getirmiştir. Peki nedir bu sanal ofis?

Sanal Ofis, devamlı olarak iş sahibi kişiye ait bir ofis olmamasına rağmen; yasal olarak adres, belirlenmiş iletişim bilgileri ve sekreterlik hizmetlerini sunan dijital bir ortamdır.

Günümüzde daha fazla girişimci, başka işlerde çalışmak yerine kendi işini kurmayı istemektedir. Kendi işini kurma aşamasında belirli bir sermayeye sahip olmak ise, girişimciliğin şartlarındandır. Ancak bu gerekli sermayeye sahip olmayan bireyler için ofis kiralamak imkansız hale gelebilmektedir. Bu noktada sanal ofisler imdada yetişiyor. Hem finansal problemlerin önüne geçmek hem de farklı çalışma şekilleri ile yeni bir ofis anlayışına hakim olmak amacıyla, uygun sektörlerde çalışan bireyler sanal ofis kurabilmektedir.

Sanal Ofis Hizmetlerine Dahil Olan Noktalar

Sanal ofis kiralandığı zaman hem bütçeye hem de ihtiyaçlara göre alınacak hizmetleri belirlemek de mümkün oluyor. Örneğin; yalnızca kartvizit üzerinde görülecek bir adres ve gönderilerin alınması / yönlendirilmesi için dahi sanal ofis kiralanabilir. Elbette bu tür başlangıç çalışmaları için belirlenen sanal ofis ücretleri de oldukça düşük tutulmaktadır.

Bu başlangıç çalışmalarına göre daha kapsamlı olan sanal ofis paketlerinin seçilmesi ile sanal ofisin şirkete ait yasal iş adresi olarak görünmesi sağlanabilir, iş sahibinin adına ait bir telefon hattı da alınabilir ve telefonun şirket adı ile cevaplanması, notların bu şekilde iletilmesi sağlanabilir. Bununla birlikte, sanal ofis üzerinden çalışan şirketler, sanal ofise ait olan müşterileri için toplantı salonları da kiralayabilir ve bu kiralamalarda paylaşımlı ofis şeklinde faydalanabilir. Bu tür hizmetler esnasında sınırsız internet, kahve ve çay ikramları da diğer olanaklar arasında yer alıyor.

Sanal Ofis Kullanımı Yasal Mıdır?

Türkiye’de bir şirket kurabilmek için sabit bir adres ve telefon bulundurulması zorunludur. Ancak bu klasik bir ofis yerine sanal ofis de olabilir. Sanal ofis kullanmak tamamiyle yasal geçerliliği bulunan bir imkandır. Maliyet işlemleri ve vergi dairesi konularından dolayı tebligat yapılmasına olanak sağlayan bir adresin bulunması yeterli olacaktır.

Hangi Sektörler İçin Sanal Ofis Uygun Değildir?

Vergi kanunlarına göre sanal ofis kullanımında herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen, bazı meslek gruplarının odaları sanal ofis kullanımını kabul etmemektedir. Örnek vermek gerekirse; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve TURSAB üyesi turizm hizmetlerine bulunan dair odalar kısıtlamalar getirmektedir. Hangi iş yapılırsa yapılsın, öncelikle o sektöre ait bir meslek odası bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Sanal Ofisin Avantajları

  • Sanal ofis klasik ofis kullanımına göre çok daha ekonomiktir. Klasik bir ofisin gereksinimleri burada bulunmaz ve ödeme olmaz.
  • Şirket adresi olarak ev ve başka alternatifleri sunmaktansa, sanal ofis kullanımı daha şık duracaktır.
  • Zamanını ofiste geçirmemesi gereken ya da geçirmek istemeyen kişilere zaman tasarrufu sağlar.
  • Aynı anda başka işlerin yürütülmesine olanak tanır.
  • Telefon kullanımı, kargo alma ve gönderme işlemlerini de daha hızlı şekilde gerçekleştirmeyi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz