Tüm Bankalara PTT Para Posta Aracılığıyla Para Gönderme

0
109
Tüm Bankalara PTT Para Posta Aracılığıyla Para Gönderme

Kullanıcılar Para Posta aracılığı ile işyerleri ya da farklı bir kanal üzerinden banka hesaplarına, başka hesaplara veya IBAN numarası ile para gönderebilir ya da çek ödemesi yapabilir. Ayrıca bu işlemleri yaparken ise herhangi bir güvenlik problemiyle karşılaşmazlar. Kişilerin para gönderme işlemi oldukça kolaylaştırılmıştır. Kullanıcılar, doğrudan banka hesabına, kişiye ait IBAN numarasına ya da kredi kartına doğrudan para transferi yapabilmektedirler. Oldukça hızlı bir şekilde yapılabilen bu uygulamanın eksi bir yönü olarak sadece Türk Lirası ile işlem yapmak gösterilebilir.

Para Posta İle Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Para Posta ile para göndermek isteyen kullanıcılar şu adımları izlemelidirler;

  • İlk olarak bu hizmetten yararlanabilmek için Para Posta’ya  başvurmanız gerekmektedir. Başvuru işlemi için PTT işyerlerine gidip hizmetten yararlanabilmek için gerekli olan formu doldurmanız yeterli olacaktır.
  • Formu doldurduktan sonra PTT de bulunan görevliye formu teslim etmelisiniz ve kimlik ibrazı yapmalısınız. Geçerli bir kimlik belgesi gösterdikten sonra ise hizmetten yararlanmak adına doldurduğunuz formla birlikte yetkiliye teslim etmelisiniz.
  • Gerekli belgeleri teslim etmenizin ardından başvurunuz anında işleme alınacaktır. Ardından size de işlemin gerçekleştiğine dair bir referans numarası verilecektir.

PTT Para Posta

Yaptığınız para transfer işlemlerinde, size verilen referans numarasını para gönderdiğiniz kişiye belirterek, para gönderme işlemi kolayca takip edilebilir. Bu kanal üzerinden yapılan para transferi işlemleri Merkez Bankası EFT sistemi üzerinden işleme alınmaktadır. Bu sebeple işlemler olabildiğince hızlı gerçekleşir.

PTT şubelerinden yapabileceğiniz bu transfer işlemlerine ek olarak interaktif kanallar üzerinden de para transferi yapabilirsiniz. Bu para gönderme işlemlerini yapmak için tek gerekli PTT’de bir hesabınızın olması yeterlidir. Hesabınızın açılmasının ardından size verilecek olan bilgiler ile PTT’nin internet şubesi veya mobil uygulaması aracılığıyla işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. PTT hesabına havale mi yoksa başka hesaba EFT mi yapılacağına karar verdikten sonra, istenen bilgiler doldurularak para transferi anında gerçekleşecektir. Para transferinin karşı tarafa kolayca ulaşabilmesi için hafta sonları hariç, hafta içi de mesai saatleri içinde yapılması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz